Preskočiť na hlavný obsah
  1. Domov
  2. Novinky
  3. 3 dôvody prečo sa zoznámiť s digitálnymi technológiami: časť tretia – komunikácia s blízkymi
Aktualita

3 dôvody prečo sa zoznámiť s digitálnymi technológiami: časť tretia – komunikácia s blízkymi

Digitálne technológie sú tu preto, aby nám slúžili. Šetrili čas, peniaze a robili život celkovo pohodlnejším. Či ide o videochat, e-mail alebo web, pomôcť môžu človeku v každom veku, nie len mladým. Sú jednoduché na použitie, hoci na prvý pohľad môžu ich názvy vyznieť veľmi technicky a odstrašujúco. Tak je to aj s videochatom.

V druhom diele nášho seriálu sme hovorili o internete a webových stránkach. V prvom diele sme si predstavili e-mail. Tak ako e-mail je nástroj komunikácie, hoci bol pri svojom vzniku revolučný a zásadne zmenil spôsob ako komunikujeme, dnes už existujú ešte novšie a modernejšie spôsoby ako sa spájať s ľuďmi.

Po e-maili prišiel chat. Pokým e-mail funguje viac ako klasická pošta – posielame si elektronické listy a odpovedáme na ne, chat viac pripomína rozhovor dvoch alebo viacerých ľudí v reálnom čase. Niečo napíšete a v momente ako svoju textovú bublinu odošlete, objaví sa na zariadeniach príjemcov. Na chatovanie existujú rôzne aplikácie. Všetko čo k chatovaniu potrebujete je tablet alebo smartfón, aplikácia (ktorá je väčšinou zadarmo) a kontakt, ktorý vám vaši blízki vyzdieľajú.

Inovácie v oblasti digitálnych technológií postupujú neskutočne rýchlo a tak sme sa ani nenazdali a z textového chatu máme videochat. Ten ešte viac pripomína reálny rozhovor, lebo písanie nahradil obraz a zvuk. Videochatové aplikácie umožňujú takmer ozajstný rozhovor v reálnom čase. Každé chytré zariadenie dnes disponuje kamerou a mikrofónom, takže nepotrebujete kupovať žiadne aparáty navyše. Rovnako stačí mať na vašich blízkych kontakt, aplikáciu a tablet a môžete sa zhovárať s rodinou alebo priateľmi, nech sú kdekoľvek.

Ak vás láka predstava byť blízko aj s tými, ktorí sú ďaleko, ale neviete ako ovládať videochatové aplikácie, zaregistrujte sa do projektu Digitálni seniori. Vďaka financiám z Plánu obnovy a odolnosti ho prináša Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR). Cieľom projektu Digitálni seniori je zlepšiť digitálne zručnosti seniorov a znevýhodnených osôb. Bezplatné vzdelávanie je zabezpečené profesionálnymi školiteľmi a školenia prebiehajú prezenčne. Školenia sa budú konať vo všetkých okresných a krajských mestách po celom Slovensku, aby sa ich mohlo zúčastniť čo najviac záujemcov. Seniori, ktorí úspešne absolvujú školenia, získajú rovnako bezplatne aj tablet a dátové balíčky, aby mohli novo nadobudnuté digitálne zručnosti uplatňovať v praxi aj po vyškolení.

Seniori učiaci sa písať cez chat

Na školenia sa môžete zaregistrovať rýchlo a pohodlne cez registračný formulár. Po vyplnení vašich základných údajov nasleduje v registračnom formulári zopár otázok, ktoré dokážu vyhodnotiť vaše aktuálne digitálne zručnosti. Je to dôležité pre školiteľov, aby vedeli, ktoré okruhy tém ovládate, a ktorým je potrebné dať väčší dôraz. Ak nemáte možnosť prihlásiť sa na školenie prostredníctvom internetovej stránky, môžete zavolať na infolinku Call Centra, kde vás vyškolení operátori zaregistrujú telefonicky a zodpovedajú všetky vaše otázky týkajúce sa školení.

Telefónne číslo infolinky Call Centra je 02/35 80 30 80. Operátori na linke sú vám k dispozícii počas pracovných dní od 8:00 do 16:00. Cena za hovor je spoplatnená v závislosti od vášho mobilného operátora. Ak by ste sa chceli registrovať osobne, môžete navštíviť Regionálne centrum MIRRI SR v jednom z miest na Slovensku:

RC Banská Bystrica, Partizánska cesta 3, Banská Bystrica
RC Košice, Moldavská 10/B, Košice
RC Nitra, Farská 7, Nitra
RC Prešov, Levočská 5, Prešov
RC Žilina, Poštová 1, Žilina
RC Trenčín, Legionárska 5 (Masaryčky Business Center), Trenčín
RC Trnava, Zavarská 11/G, Trnava

Otvorte vďaka projektu Digitálni seniori pomyselnú bránu do nekonečného sveta informácií, ktoré poskytuje internet. Zaregistrujte sa na školenie prostredníctvom webovej stránky, Call Centra alebo osobne ešte dnes.

Aktualizované 10. júla 2024