Preskočiť na hlavný obsah
  1. Domov
  2. Novinky
  3. Vyhodnotenie pilotnej fázy projektu
Aktualita

Vyhodnotenie pilotnej fázy projektu

Projekt Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) z Plánu obnovy a odolnosti SR „Zlepšovanie digitálnych zručností seniorov a distribúcia Senior tabletov“ má za sebou úspešne zrealizovanú pilotnú fázu, ktorej hlavným cieľom bolo vyškoliť minimálne 1 000 seniorov a znevýhodnené osoby vo veku 65 a viac rokov v základných digitálnych zručnostiach naprieč celým Slovenskom.

Jedinečnosť tohto projektu spočíva v tom, že doposiaľ sa takýto projekt na Slovensku nerealizoval. A aj preto bola súčasťou projektu pilotná fáza, ktorej úlohou bolo overiť si nastavenia procesov a krokov k vytvoreniu efektívneho vzdelávacieho systému pre nadobúdanie a zlepšovanie zručností seniorov a znevýhodnených osôb na digitálnych zariadeniach.

Školenia digitálnych zručností pilotnej fázy boli spustené 23.5.2022, a prebiehali kontinuálne celkovo v 62 školiacich miestach v krajských a okresných mestách po celom Slovensku. Zapojené boli univerzity tretieho veku, základné a stredné školy, knižnice, obecné a mestské úrady, denné centrá a centrá voľného času, ktoré poskytli svoje priestory na realizáciu vzdelávacích školení. Školenia digitálnych zručností prebiehali v 52 okresoch z celkových 79 okresov na SR.

Počas pilotnej fázy projektu bolo úspešne vyškolených 1423 seniorov a zdravotne znevýhodnených osôb, ktorým boli odovzdané osvedčenia o úspešnom absolvovaní školenia a digitálne zariadenie v podobe tabletov do osobného vlastníctva pre rozvoj nadobudnutých digitálnych zručností. Okrem iného bol vyškoleným účastníkom zaslaný poukaz na dátový balíček so 40 GB objemom dát, aby mohli seniori a zdravotne znevýhodnení ostať online a plnohodnotne využívať možnosti digitálneho sveta kdekoľvek a kedykoľvek budú chcieť.

Pre nastavenie projektu slúžila aj Prípravná štúdia realizovaná pedagogickým subjektom Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) a mala odporúčací charakter pre rozhodovanie, akým spôsobom sa bude realizovať pilotná fáza projektu a zároveň ponúkla odporúčania pre jednotlivé aspekty implementácie projektu do budúcna.

Prihliadnuc na prieskumy a odporúčania Prípravnej štúdie boli školenia digitálnych zručností v pilotnej fáze realizované dvomi spôsobmi. V spolupráci s univerzitami tretieho veku na Slovensku sa školili účastníci kombinovane na tabletoch a počítačoch. Prvé štyri moduly školenia frekventanti Univerzít tretieho veku absolvovali na počítačoch a posledný piaty modul sa školilo na tablete dodaného MIRRI SR. Prostredníctvom Jednoty dôchodcov na Slovensku nadobúdali účastníci na školeniach digitálne zručnosti výlučne na tabletoch s bluetooth klávesnicami pripojiteľným k tabletom. Cieľom bolo overiť si a vyhodnotiť viacero variant realizácie školení a nájsť tak optimálnu možnosť pre nastavenie realizácie celého projektu. Z výsledkov prieskumu spokojnosti účastníkov a školiteľov z pilotnej fázy projektu vyplýva, že školenia sú prínosnejšie a efektívnejšie ak sú realizované iba na tabletoch.

Do projektu boli vyberaní školitelia, ktorí uspeli na viac kolovom výberovom procese a boli vyberaní na základe posudzovania profesných a osobných kritérií. Školitelia väčšinou pôsobili ako pedagógovia na stredných školách, či v neziskových organizáciách aktívne sa venujúcim vzdelávaniu seniorov.
Školiace materiály boli pripravené v spolupráci s UPJŠ, pričom na ich obsahu sa podieľali aj odborníci, ktorých projektový tím MIRRI SR vybral za oponentov, aby viaceré expertné názory a návrhy prispeli k čo najlepšiemu výsledku a najkvalitnejšiemu spracovaniu školiacich materiálov.
Školenia digitálnych zručností pozostávajú z piatich výučbových modulov. Každý predstavoval jedno stretnutie do týždňa, ktoré trvalo 3 vyučovacie hodiny v dĺžke 45 minút, pričom medzi hodinami boli povinné 15 minútové prestávky na oddych a občerstvenie.
Celkovo sa frekventanti so školiteľmi stretli 5 krát po dobu 5 týždňov.
Na začiatku prvého modulu frekventanti absolvovali vstupný test na zhodnotenie úrovne ich digitálnych zručností. Na začiatku piateho – nadstavbového modulu frekventanti absolvovali výstupný test na zhodnotenie nadobudnutých digitálnych zručností a porovnanie nárastu úrovne DZ po absolvovaní školenia.

V prípade záujmu zúčastniť sa školenia sú k dispozícií dve možnosti ako sa predregistrovať na školenie. Na tejto webovej stránke môžete vyplniť predregistračný formulár alebo telefonicky na čísle infolinky Call Centra 02/35 80 30 80, kde Vám operátori radi pomôžu s predregistráciou či otázkami ku školeniam.

Aktualizované 23. júna 2024